Rutherford, Brown, R. Hartman, Morris, & Yoder Win Greenawalt Memorial Features
Written by Barry Angstadt   
Sunday, 23 June 2013 00:11

2nd Annual Dick Greenawalt Memorial Race

NOTES:

*The 600cc victory was Rutherford's third of the season at Lanco; he inherited the lead when Chris Panczner suddenly slowed and dropped out with mechanical issues.

 

*Bradley Brown won his first 270cc main of the year, beating rookie Michael Binkley teenager Dan Lane Jr. to the checkered flag.

 

*Ryan Morris won his fifth feature of the season in the 250cc Four-Stroke division; he and Chip Geib (four wins) are the only drivers to win Four-Stroke features in 2013.

 

*The 125cc triumph was Richie Hartman's second of the year; his first win occurred on May 4. A spin on the initial start relegated Dave Grube to the rear of the 19-car field. Grube roared back to finish as the runner-up to Hartman.

 

*Mark Yoder, who's been filling in for Ken Miller in the No. 7P while Miller is busy fielding Quarter-Midgets for his son, Kenny III, won his first Sportsman feature on Saturday.

 

*The 2nd Annual Dick Greenawalt Memorial honored the memory of the Lanco club's longtime track photographer; Greenawalt began taking pictures at the Clyde Martin Memorial Speedway in 1971. He left to take photos at other tracks and traveled with the URC Sprint Cars for a number of years, then returned to Lanco as track photographer in 1991. He was a fixture in the infield, camera at the ready, for the next 20 years until his sudden passing on July 5, 2011. On Saturday, Greenawalt's widow, Carol, attended the Memorial Race with son Lee and his wife, Margaret.

RESULTS:

 

600cc Micro-Sprint Feature, 25 laps: 1.Mike Rutherford, 2.Chris Gerhart, 3.Travis Esh, 4.Tyler Esh, 5.Shane Lewis, 6.Heath Hehnly, 7.Mark Yoder, 8.Jay Hartman, 9.Jared Esh, 10.Ryan Hook, 11.A.J. Michael, 12.Mike Freed, 13.Brent Ely, 14.Brittany Brown, 15.Jered Hook, 16.Tanner Hunsicker, 17.Corry Roth, 18.Tony DiMattia, 19.Mike Coen, 20.Chris Panczner, 22.Rebecca LaMothe, 23.Ryan Morris, 24.Shaun Brandel.

DNQ: Troy Musselman, William Urkuski, Mike Dicely.

 

 

DNQ: Dean Spangler Jr., Taylor Shissler, Corey Schmuck Jr., Hunter James, Nick Sweigart.

 

 

125cc Micro-Sprint Feature, 25 laps: 1.Richie Hartman, 2.Dave Grube, 3.Kory Merkey, 4.Derek Ecenrode, 5.Chase Gutshall, 6.Nick Sweigart, 7.Adam Minzer, 8.Brent Shearer, 9.Matthew Donley, 10.Kyle Hehnly, 11.Tony DiMattia, 12.Alexis Sheely, 13.Dylan Binkley, 14.Zack Hollinger, 15.Chip Geib, 16.Walt Wampole, 17.Dylan Adams, 18.Jesse Maurer, 19.James Wampole.

 

250cc Four-Stroke Micro-Sprint Feature, 25 laps: 1.Ryan Morris, 2.Devin Adams, 3.Eddie Nocera, 4.Lewis Kepple Jr., 5.Donna Geib, 6.David Ravel, 7.Ronald Good, 8.Kim Minzer, 9.Scott Renninger, 10.Steve Smith Sr., 11.Chip Geib, 12.Sheila Fetter.

 

Sportsman Micro-Sprint Feature, 25 laps: 1.Mark Yoder, 2.Kerry Lengle, 3.Sheena Logeman, 4.Anthony Yerger, 5.James Fetterolf, 6.Matt Abers, 7.Charles Hellinger, 8.Bret Habecker, 9.Jas Hehnly, 10.Bobby Shanaman, 11.Corey Schmuck Jr., 12.Jenna Heagy, 13.Matt Peachey, 14.Dean Spangler Jr., 15.Curtis R. Miller, 16.Dave Kemp. DNS: Tim Ziegler.

 

 

*The complete race results press release will be distributed later in the day on Sunday, June 23.

 

[END]

270cc Micro-Sprint Feature, 25 laps: 1.Bradley Brown, 2.Michael Binkley, 3.Dan Lane Jr., 4.Mike Rutherford, 5.Brian Sholley, 6.Jesse Maurer, 7.Mike Uhrich, 8.Richie Hartman, 9.Barry Shearer, 10.Nate Weidman, 11.Danny Braun Jr., 12.Zack Fouse, 13.Dave Grube, 14.Christi Sweigart, 15.Heath Hehnly, 16.Brandon Morrison, 17.Toby Blumenshine, 18.Kory Shissler, 19.Ricky Sechrist Jr., 20.Shaun Brandel, 21.Ronald Helmick, 22.Dylan Binkley, 23.Billy Logeman, 24.Damon Bomgardner.

 
 

Weekly Winners

Upcoming Events